Tacikistan
 
 


 ADDRESS by the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon to Majlisi Oli  Ayrıntılar.......

 

The annual message of the President of the Republic of Tajikistan H.E. Mr. Emomali Rahmon to the Majlisi Oli of the Republic of Tajikistan

 

            Tüm Kitaplar

 
İstatistik
Ziyaretçi Sayısı
Bugün :4
Dün :33
Toplam :35.264
 


DUŞANBE
GISMETEO: ?????? ?? ?.???????

 

The High Level International Conference on the implementation of the International Decade for Action “Water for Life”, 2005-2015


waterforlifeconf2015.org

 

 

İletişim Formu

       
Tacikistan Hakkında
 
  Çift Taraflı İlişkiler

 Türkiye - Tacikistan Siyasi İlişkileri

Türkiye, 16 Aralık 1991 tarihinde Tacikistan’ın bağımsızlığını tanımıştır. 29 Ocak 1992 tarihinde iki ülke arasında diplomatik ilişkiler kurulmuştur. Büyükelçiliğimiz 4 Ağustos 1992 tarihinde, Tacikistan’ın Ankara Büyükelçiliği ise 16 Ekim 1995 tarihinde açılmıştır. Büyükelçiliğimiz, Tacikistan’da 1992-1997 yıllarında yaşanan iç savaş sırasında da görevine devam etmiştir. 

O tarihten bu yana ilişkilerimize dostluk, kardeşlik ve işbirliği yaklaşımı hâkimdir. İç savaş nedeniyle yeterince ilerletilemeyen ilişkilerimiz son dönemde arzu edilen çok yönlü gelişme sürecine girmiştir. Türkiye ile Tacikistan arasında her alandaki işbirliğinin daha da ilerletilmesine yönelik güçlü bir irade her iki tarafta da mevcuttur. 

Başta Mevlana Celaleddin-i Rumi olmak üzere büyük düşünürler ve değerli evrensel şahsiyetlerden güç alan bir kültürün mirasını paylaştığımız Tacikistan ile özel bir yakınlığımız bulunmaktadır. Halklarımız arasındaki tarihi ve kültürel bağlar ile karşılıklı samimi hislerimiz ilişkilerimizin temelini oluşturmaktadır. 

Sayın Cumhurbaşkanımızın 30-31 Mayıs 2009 tarihlerinde Tacikistan’a gerçekleştirdikleri resmi ziyaretle ikili ilişkilerimizde her alanda önemli bir ivme yakalanmıştır. Keza, Tacikistan Cumhurbaşkanı Sayın İmamali Rahman’ın 22-23 Aralık 2010 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen EİT Zirvesi’ne iştiraki ve iki ülkeden birçok işadamını bir araya getiren Türkiye - Tacikistan İş Forumu münasebetlerimizin ulaştığı memnuniyet verici seyrin en somut göstergesi olmuştur. Tacikistan Dışişleri Bakanı Hamrokhon Zarifi ise, “Afganistan için İstanbul Konferansı”na katılmak üzere 2 Kasım 2011 tarihinde İstanbul’a gelmiş, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir. 

Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahman, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle 17-18 Aralık 2012 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştireceklerdir. 

Türkiye ile Tacikistan arasında BM, İKÖ ve EİT gibi uluslararası kuruluşlar bünyesinde yakın işbirliği ve uluslararası kuruluşlara adaylıklar çerçevesinde dayanışma mevcuttur. Tacikistan, 2009-2010 dönemi BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği adaylığımızı da desteklemiştir. 

Öte yandan, Türkiye’nin de desteğiyle İKÖ 37. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı 18-20 Mayıs 2010 tarihlerinde Duşanbe’de gerçekleştirilmiş ve etkinliğe Devlet Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz başkanlığındaki bir heyetimiz katılmıştır. Ayrıca, 8-10 Haziran 2010 tarihlerinde yine Duşanbe’de tertiplenen BM Su Konferansı’na Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu riyasetinde bir heyetimiz iştirak etmiştir. Öte yandan, 7-9 Haziran 2010 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen AİGK/CICA Zirvesine Tacikistan’da Temsilciler Meclisi Başkanı Şukurcan Zuhurov katılmıştır. 

Diğer taraftan, iki ülke arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel bağların güçlendirilmesi amacıyla Büyükelçiliğimizin yanısıra TİKA Duşanbe Program Koordinatörlüğü ve Duşanbe Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezi (TÖMER) çalışmalarını başarıyla yürütmektedir. TİKA marifetiyle Hükümetimizin Tacikistan’a yönelik yardım ve desteği sürmektedir. 

Türkiye, her yıl Tacikistan’ın ilk dört ticaret ortağı arasında yer almaktadır. Bununla birlikte, ikili ticaret hacmimiz ülkemizin Tacikistan’dan ithal ettiği alüminyum miktarına bağlı olarak değişmektedir. Alüminyumun ardından Tacikistan’dan ülkemize en çok ham pamuk ithal edilmekte, ülkemizden Tacikistan’a ise muhtelif gıda ürünleri, konfeksiyon ve kimyasal ürünler ihraç edilmektedir. 2011 yılında ikili ticaret hacmi 459 Milyon ABD Doları’na ulaşmıştır (İhracat 1,4 milyar dolar-İthalat: 3,2 milyar dolar).

 

 

http://www.mfa.gov.tr/turkiye-tacikistan-siyasi-iliskileri.tr.mfa

 

 

Tacikistan'ın Siyasi Görünümü

Tacikistan, nüfusu ve yüzölçümü bakımından küçük bir ülke olmakla birlikte, Afganistan’la sınır olması nedeniyle stratejik bir konuma sahiptir. 

Cumhurbaşkanı Rahman, Tacikistan’ın bağımsızlığından bu yana Cumhurbaşkanlığı görevini yürütmektedir. 

Tacikistan, iki meclisli Başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. Cumhurbaşkanı doğrudan halkoyu ile 7 yıl için seçilir. Tacikistan Anayasası 6 Kasım 1994’te yürürlüğe girmiştir. Anayasada Tacikistan Cumhuriyeti bağımsız, demokratik, laik bir hukuk devleti olarak tanımlanmıştır. 

Halkoyu ile seçilen Cumhurbaşkanı Yürütme erkinin başıdır. Görev süresi 7 yıldır. Ülke içinde ve dışında Tacikistan’ı temsil etme; Meclis-i Ali’nin onayı ile Bakanlık kurma ve lağvetme; Başbakanı ve Bakanlar Kurulunu atama veya görevden alma gibi yetkilere sahiptir. İkinci kez seçilmesi mümkündür. Cumhurbaşkanı, Hükümete (Bakanlar Kurulu) başkanlık etmesi için bir Başbakan atar. Bakanlar Kurulu, Başbakan, Başbakan Yardımcıları, Bakanlar ve Devlet Komiteleri Başkanlarından oluşur.

   

http://www.mfa.gov.tr/tacikistan-siyasi-gorunumu.tr.mfa


Geri Dön
 
Sayfanın başına git