Tacikistan
 
 


 ADDRESS by the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon to Majlisi Oli  Ayrıntılar.......

 

The annual message of the President of the Republic of Tajikistan H.E. Mr. Emomali Rahmon to the Majlisi Oli of the Republic of Tajikistan

 

            Tüm Kitaplar

 
İstatistik
Ziyaretçi Sayısı
Bugün :4
Dün :33
Toplam :35.264
 


DUŞANBE
GISMETEO: ?????? ?? ?.???????

 

The High Level International Conference on the implementation of the International Decade for Action “Water for Life”, 2005-2015


waterforlifeconf2015.org

 

 

İletişim Formu

       
Diğer Haberler Haber Kategorisi
 
  TOBB’un gümrük kapılarının modernizasyonundaki tecrübesi, Tacikistan’ın ilgisini çekti

 

TOBB’un gümrük kapılarının modernizasyonundaki tecrübesi, Tacikistan’ın ilgisini çekti

Tacikistan Başbakanı Kohir Rasulzoda ile biraraya gelen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB’un gümrük kapılarının modernize edilmesindeki tecrübelerini anlattı. ​

Tacikistan Başbakanı Rasulzoda da konunun ilgisini çektiğini söyledi. Buna ilişkin bir heyeti ülkelerinde görmek istediklerini belirterek, gümrük kapılarının modernizasyonu projesini inceleyeceğini bildirdi. 

 

Tacikistan Başbakanı Rasulzoda Tacikistan’a yatırım çağrısında bulunurken, “Yatırım yapacak ve teknoloji getirecekler vergiden muaf olacaklar” diye konuştu.

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 12’inci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine katılmak üzere Ankara'da bulunan Tacikistan Başbakanı Kohir Rasulzoda ile biraraya gelerek iki ülke iş dünyası arasındaki ticaretin ve ilişkilerin artırılması konusunu görüştü.

Görüşmede Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı ve Türk-Tacik İş Konseyi Başkanı Mahmut Er de yer aldı.

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki güçlü ilişkilere rağmen ekonomik işbirliğinin istenilen seviyede olmadığını vurguladı.

Türk girişimcilerinin gücü hakkında konuk Başbakan’a bilgi veren Hisarcıklıoğlu inşaat malzemeleri ve müteahhitlik alanındaki potansiyele işaret etti. Hisarcıklıoğlu ayrıca, Türkiye’nin ihracatının büyük bölümünü AB ülkelerine yaptığını bunun da ürünlerinin kalitesini gösterdiğini belirtti.

http://www.tobb.org.tr

 

Aynı zamanda İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası’nda (ICCIA) Başkan Yardımcılığı görevini yürüttüğünü ifade eden Hisarcıklıoğlu, Tacikistan’dan İslam Ülkeleri Tercihli Ticaret Sistemi Anlaşması’nı (TPS-OIC) imzalamasını beklediklerini ifade etti.

Hisarcıklıoğlu Tacikistan’ın aynı şekilde ECOTA anlaşmasına da imza atmasını arzuladıklarını dile getirdi.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu uçuş izinleri konusuna da değinerek, daha çok işadamının karşılıklı olarak gidip gelebilmesi için uçuş izinlerinin önünün açılmasını istedi. Hisarcıklıoğlu ayrıca İpekyolu Projesi’ne ilişkin de Başbakan Rasulzoda’ya bilgi verdi.

 

- Tacikistan Başbakanı Kohir Rasulzoda

 

Tacikistan Başbakanı Kohir ise iki ülke işbirliğinin önemine dikkat çekerek, iki taraf arasındaki 650 milyon dolar civarındaki ticaret hacminin yetersiz kaldığını belirtti.  Tacikistan’ın enerji konusuna destek verdiğini bildiren Rasulzoda yol yapımı ve inşaat malzemeleri alanında da işbirliği yapılabileceğini söyledi. Konuk Başbakan Tacikistan’dan Türkiye’ye kuru meyve getirmenin de mümkün olduğunu kaydetti.

 

Tacikistan Başbakanı Kohir Rasulzoda, eskiden kuru meyveyi öylece gönderdiklerini ancak artık poşetleyerek satmak yolunda olduklarından bahsetti. Rasulzoda, “Bunu artırmamız lazım. Bunun için de teknolojiye ihtiyacımız var” dedi.

 

Tacikistan’ın çok ağır günler geçirmesine rağmen yıllık iç gelirinin yüzde 7-8 civarında arttığını vurgulayan Kohir Rasulzoda, özel sektöre ve yatırımlarına ihtiyaçları olduğunu söyledi.

 

Rasulzoda, iki ülke arasında çok güzel işbirliği alanları olduğunu, bunu geliştirmek gerektiğini ifade ederek, Türk yatırımcıları ülkelerine davet etti.


Geri Dön
 
  Bu yazıdan çıktı ver Sayfanın başına git