Tacikistan
 
 


 ADDRESS by the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon to Majlisi Oli  Ayrıntılar.......

 

The annual message of the President of the Republic of Tajikistan H.E. Mr. Emomali Rahmon to the Majlisi Oli of the Republic of Tajikistan

 

            Tüm Kitaplar

 
İstatistik
Ziyaretçi Sayısı
Bugün :4
Dün :33
Toplam :35.264
 


DUŞANBE
GISMETEO: ?????? ?? ?.???????

 

The High Level International Conference on the implementation of the International Decade for Action “Water for Life”, 2005-2015


waterforlifeconf2015.org

 

 

İletişim Formu

       
Büyükelçilik Haber Kategorisi
 
   Büyükelçi tarih turunda

 

Büyükelçi, iki ülkenin dostluğunun en üst seviyede olduğunu da belirtti

Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Farruh H. Şaripov, tarih bağı bulunan şehirlere tarih turu yapmak için yola çıktı. Büyükelçi Şaripov, yaptığı tarih turunda AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı ile birlikte, Konya Ticaret Odası Meclis Başkanı Ahmet Arıcı’yı da ziyaret etti. Burada gazetemize değerlendirmelerde bulunan Şaripov, kendine gelen bir bilgi ile başladığı araştırmada, Sultan Alaeddin Keykubat’ın Kayseri’de bulunan Uzbek-Tacik kökenli ailelerin yaşadığı Bürüngüz köyüne bir cami yaptırdığını öğrendiğini belirtti. Şaripov, belde halkının korunması için Tacik asıllı askerlerin görevlendirildiğini, caminin bakımı ile ilgilenmesi için de Tacik bir ailenin sultan tarafından yerleştirdiği bilgisine ulaştığını aktardı.  Uzun zaman yaptığı araştırmalar sonucunda tarih turuna çıkmaya karar verdiğini belirten Şaripov, Kayseri’den sonra Konya’ya geldiğini de ifade ederek, buradan da Manavgat’a gideceklerini ifade etti. Tacikistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Faruk H. Şaripov “Bizim bu topraklar ile olan bağımız çok eskilere dayanıyor. Bize ulaşan bilgiler sonucunda Kayseri’deki Bürüngüz bölgesine gittim. Oradaki camiyi gördüm. Daha sonra da Konya’ya gelip, buradan da Manavgat’a gideceğiz. Buralarda bizim kültür bağımız olduğunu biliyorum. Bunları gidip yerinde görmek istiyorum” dedi.  

TÜRKİYE İLE TACİKASTAN’I BAĞDAŞTIRMAYI AMAÇLIYORUZ

Hz. Mevlana’nın Türbesi’ni birçok kez ziyaret ettiğini ifade eden Şaripov, ayda üç kez Türbe’ye geldiğini söyledi. Bağdaştırıcı olmak için çalıştıklarını aktaran Şaripov, “Hz. Mevlana’yı biz şiar edindik. Onun dediği gibi bağdaştırıcı olmaya çalışıyoruz. 2 milleti bağdaştırmayı amaçlıyoruz çünkü bizim bağlarımız var” ifadelerini kullandı.  Büyükelçi Şaripov, Konya ile Tacikistan arasında ekonomik ve kültürel iş birliğinin daha fazla artırılmasını amaçladıklarını belirterek, ülkelerindeki Kulob şehri ile Konya’nın da kardeş şehir olduğunu aktardı. 

İKİ ÜLKENİN DOSTLUĞU EN ÜST SEVİYEDE

Türkiye ile Tacikistan’ın dostluklarının çok iyi olduğunu aktaran Şaripov, Tacikistan Cumhurbaşkanı’nın Konya’da düzenlenen Şeb-i Arus törenlerine katıldığını dile getirdi. Şaripov, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İki ülke arasındaki siyasi ilişkiler en üst seviyede gidiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız 2012 yılında Konya’ya gelerek burada Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Şeb-i Arus törenlerini izlemişlerdi. Ayrıca Tacikistan’da 60 Türk şirketi faaliyet gösteriyor. Bunlar bizleri de mutlu ediyor.” Şaripov, Tacikistan Cumhurbaşkanı’na Mevlana Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildiğini de aktardı. Şaripov, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin kedileri için de önemli olduğunu belirterek, bunun iki ülke arasındaki kardeşliği en üst seviyeye çıkaracağını sözlerine ekledi. Büyükelçi ile birlikte Kayseri’deki caminin bulunduğu köyden gelen Recep Yurdakul da, bölge ile ilgili bilgileri paylaştı.

http://www.konyayenigun.com

 


Geri Dön
 
  Bu yazıdan çıktı ver Sayfanın başına git